Кирил Петков и Асен Василев: ДБ са свободни да отидат на преговори с ГЕРБ
Разбираме, че започват преговорите. Ние неведнъж сме казвали, че на г-н Борисов доверие нямаме. Той, ако реално искаше да направи правителство, трябваше да подпише декларацията, да се откаже от Пеевски. Той не беше готов да направи това.
Това заяви пред журналисти в парламента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще изпратят покана за разговор за първия мандат до „Демократична България“, но не и до техния коалиционен партньор ПП, предаде репортер на БГНЕС.
„Успех на колегите! Дано постигнат нещо. Но нашето доверие към начина на водене на преговори и подхода на Борисов въобще не е там“, каза Петков.
Другият съпредседател на ПП Асен Василев обясни, че има решение на Националния съвет на партията, което казва, че ДБ са свободни да отидат на преговори.
„Ние нямаме по никакъв начин желание да им пречим и да пречим на едно евентуално формиране на правителство“, добави той и подчерта, че отношението на ПП към процеса е изключително ясно, а именно че ще влязат в разговори и преговори с партии, които са подписали санитарния кордон за изолиране на Делян Пеевски от властта.
На въпроса ако ДБ влезе в кабинет с ГЕРБ, от ПП биха ли напуснали коалицията, Василев призова: „Нека да видим как ще приключат преговорите, а не да садим на ряпата корена“.
Василев посочи, че имат общи цели – да бъде направена съдебната реформа и Борислав Сарафов да не бъде единствен кандидат за главен прокурор, особено „с тази информация, която излезе около неговото семейство и доходите им“.
Като изключително важно за държавата бившият финансов министър определи приемането на Правилника за работа на Народното събрание (НС) във вторник, както е решено на Председателски съвет, и формирането в сряда на комисии. „Вече има внесен бюджет в НС, но още няма комисии, които да го разгледат. Изключително важно е следващата седмица да започне разглеждането на бюджета, за да има време той да бъде приет, като ще има доста сериозни поправки, които са необходими по този закон за бюджет“, допълни той.
Василев обърна внимание, че внесеният проектобюджет е с изключително раздута разходна част, особено в частта, свързана със заплати на държавата администрация, които са и неравномерно направени – при лекари и учители има увеличение с по 13-14%, за някои министерства увеличението е с по 9%, при други увеличението е с по 60-70%. „75% е най-високото, което видяхме – в ДАТО“, уточни той.
По думите му, когато се оправи разходната част, тогава ще може съответно да се намали и приходната част, защото ще има по-малко разходи.
„Чухме от министъра, че наистина има един голям джоб, заделен за разходи, които се правят с постановление на Министерски съвет, който за разлика от всички бюджети от 2021 г. досега, не е обявено точно за какво ще се харчат тези средства. Чл. 1, ал. 5 липсва от този бюджет. Ясно трябва да бъде обяснено за какво тези средства ще се харчат и защо това перо е вдигнато с 1,6 млрд. лв., спрямо миналогодишния бюджет. Какво още е сложено вътре, за да се оправдаят такива огромни разходи“, попита Василев.
Освен бюджета, той подчерта, че трябва да бъдат приети и антикорупционните закони. „Г-жа Киселова е поела ангажимент да внесе законите, но за да могат те да тръгнат по нормалния си път, трябва да има комисии, които да ги разглеждат“, каза още Василев, като отбеляза, че е въпрос на разговори кой да оглави правна комисия.
Утре ще бъде гледана и мярката за неотклонение на Лъчезар Ставрев, част от екипа на ПП, който беше задържан за 72 часа.
„Ние ще бъдем до него. Ние ще бъдем там. Той е част от нашия екип и това, че Пеевски размахва „бухалката Сарафов“, която се страхува да не изпадне на 16 януари, няма начин просто така да се случва“, категоричен бе Петков.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/kiril-petkov-i-asen-vasilev-db/